Nová SPZ v roce 2024: Kompletní přehled poplatků a cen
- Základní cena registrační značky
- Poplatky za standardní registrační značku
- Cena za duplikát při ztrátě
- Expresní vydání značky a příplatky
- Poplatky za značku na přání
- Ceny značek pro veterány
- Registrační poplatky spojené s výměnou
- Správní poplatky při registraci vozidla
- Ceny značek pro elektromobily
- Platnost značek a nutnost výměny
Základní cena registrační značky
Kdo by si pomyslel, že obyčejný kousek plechu může stát tolik peněz? Základní poplatek za jednu espézetku je 200 korun, což se může zdát jako malá částka, ale když si představíte, že potřebujete dvě na auto, už je to čtyři stovky z kapsy pryč.
Znáte to - jednoho dne zjistíte, že vám značku někdo štípnul nebo se vám poškodila při nehodě. I za novou zaplatíte stejných 200 korun za kus. Aspoň že dostanete stejnou kombinaci písmen a čísel, na kterou jste byli zvyklí.
A co teprve když chcete být originální! Značka na přání vás vyjde na pěkných 5000 korun za kus. To už je pořádný zásah do peněženky, zvlášť když potřebujete dvě. Deset tisíc za to, že budete mít na autě napsáno třeba BOREC1? No, každý máme jiné priority.
Stěhujete se do jiného kraje? Připravte si zase dvě stovky za každou značku. Je to trochu otravné, ale tak to prostě je - každý kraj chce mít své vlastní označení. Stejně tak majitelé veteránů musí sáhnout do kapsy, i když aspoň platí stejnou cenu jako všichni ostatní.
Pozor ale na další poplatky! Samotná značka je jen začátek. Při registraci auta se připravte na další výdaje - změny v registru, nový techničák a další papírování. To všechno se může pěkně nasčítat.
A jestli plánujete vyvézt auto do zahraničí? I exportní značka vás vyjde na těch klasických 200 korun. Stejně tak když potřebujete manipulační značku třeba na předváděcí jízdu. Prostě všechno má svou cenu, že?
Poplatky za standardní registrační značku
Značky na auto? To není žádná věda, ale pár věcí byste měli vědět. Za jednu standardní značku dáte 200 korun, takže za kompletní sadu na auto vás to vyjde na čtyři stovky. A to není všechno - když registrujete nové auto, připravte si ještě osmistovku za administrativu.
Představte si, že vám někdo značku ukradne nebo se poškodí při nehodě. Co teď? Nová vás vyjde zase na dvě stě za kus, plus stovku za papírování. Hele, radši si ty značky pořádně přišroubujte, ať o ně nepřijdete - opravdu nechcete zbytečně vyhazovat peníze za nové.
První registrace auta? To je větší položka - rovných 800 Kč. Ale v tom už máte všechno - zápis do registru, techničák i značky. Jasně, když si budete chtít hrát na frajera a mít značku na přání, tak si připlatíte mnohem víc.
Značky vám vyrobí jen oficiální výrobce, žádné domácí kutilství nebo nákupy z pochybných zdrojů nepřipadají v úvahu. Ceny jsou stejné všude po republice, takže nemá cenu objíždět různé úřady a hledat lepší nabídku.
Když vám značku někdo poškodí nebo se zničí při bouračce, není co řešit - musíte si pořídit novou. Jezdit s oprýskanou nebo ohnutou značkou? To radši ne. Policajti jsou na tohle hákliví a pokuta by vás vyšla mnohem dráž než nová značka.
Možná vám to přijde jako zbytečné výdaje, ale věřte mi - mít všechno v pořádku se vyplatí. Kolikrát jsem už viděl, jak někdo dostal tučnou pokutu kvůli špatně čitelné značce. A to pak těch pár stovek za novou značku vypadá jako docela dobrá investice, co říkáte?
Cena za duplikát při ztrátě
Ztratili jste espézetku nebo vám ji někdo ukradl? To není žádná legrace! Za novou tabulku v roce 2024 zaplatíte 600 korun, a když potřebujete obě, tak rovnou 1200 Kč. Původní číslo vám naštěstí zůstane stejné.
Možná vás napadne, že byste mohli ještě chvíli jezdit bez značky - jenže pozor! To je pořádný průšvih, který vás může stát tučnou pokutu. Radši si hned zajeďte na úřad a dejte to do pořádku. Počítejte s tím, že si na nové značky počkáte asi dva týdny.
Někdy se může stát, že budete potřebovat úplně nové číslo. V takovém případě si připravte trochu víc peněz - až 800 korun za obě značky. Tohle se stává třeba když jsou původní značky hodně poničené. Nezapomeňte si s sebou vzít občanku, techničák a zelenou kartu.
Pro majitele kol máme dobrou zprávu - můžete si pořídit speciální třetí značku na nosič. Vyjde vás na 600 korun a má stejné číslo jako vaše auto. Super věc, když vezete kola a zadní značku není vidět.
Když se vám značka jen trochu odře, nemusíte hned panikařit. Ale pokud už je značka hodně zničená nebo špatně čitelná, je čas na výměnu. Za novou dáte zase těch 600 korun za kus. Tu starou musíte na úřadě odevzdat.
A ještě jedna důležitá věc - když vám značky někdo ukradne, zajděte to nahlásit na policii. Protokol se vám bude hodit na úřadě i pro pojišťovnu. A nemusíte nikam daleko - zařídit to můžete na jakémkoliv registračním místě v republice.
Expresní vydání značky a příplatky
Potřebujete rychle nové espézetky? Za běžné vydání zaplatíte 200 korun, ale když vám hoří termín, můžete si připlatit. S expresním vydáním sice necháte na úřadě o tři stovky víc, ale značky budete mít mnohem dřív v ruce.
Než se ale rozběhnete na úřad, radši si zjistěte, jestli tahle služba u vás vůbec funguje. Ne každá registračka totiž expres nabízí. A i když ji nabízí, může být denní počet omezený - takže kdo dřív přijde, ten dřív mele.
Máte vysněnou kombinaci písmen a čísel? Za značku na přání vysázíte 5 tisíc a expres příplatek platí i tady. Jen počítejte s tím, že ani za příplatek neobejdete schvalovací kolečko.

Když vám někdo značky ukradne nebo je prostě zničíte, přijde vás to na šest stovek za duplikát. S expresem se dostanete na devět set. Jasně, není to málo, ale když potřebujete rychle vyřešit nepříjemnou situaci s chybějícími značkami, může to být rozumná volba.
Díky expresu můžete mít hotovo už druhý den, zatímco normálně se můžete načekat klidně měsíc. Pro podnikatele, kteří potřebují auto co nejdřív na silnici, to může být zajímavá možnost - čas jsou přece peníze, ne?
A nezapomeňte, že kromě značek zaplatíte i za změnu v registru - to je dalších osm stovek. Když to všechno sečteme, s expresním vydáním se dostanete přes 1300 korun. A bohužel, na splátky to nejde a žádné slevy nečekejte.
Poplatky za značku na přání
Už vás nebaví fádní kombinace písmen a čísel na vaší espézetce? Za 5000 korun si můžete dopřát vlastní originální značku, která bude přesně podle vašich představ. Není to zrovna málo peněz, zvlášť když běžná značka vyjde jen na dvě stovky za kus, ale ruku na srdce - kolikrát v životě si dopřejete takový luxus?
Od roku 2016, kdy tahle možnost vznikla, se z značek na přání stal doslova hit. Vidíte je všude kolem sebe - někdo si dá iniciály, jiný název firmy nebo třeba datum svatby. Fantazii se meze nekladou, tedy... skoro nekladou. Sprosťárny a urážky vám na značku nedají, to je jasné.
Představte si, že jste konečně vymysleli dokonalou kombinaci. Co dál? Zaplatíte šest stovek za rezervaci, která platí tři měsíce, a hurá na úřad. Tam budete potřebovat občanku a připravte si peněženku. Když budete chtít značku později přehodit na jiné auto, není problém - stojí to tři stovky a značka jde s vámi, ne s vozidlem.
Ztratili jste značku? Klid, není to konec světa. Za 600 korun dostanete novou, i když je to trochu otrava s papírováním. A jestli potřebujete značku i na vozík? Připravte si další peníze navíc.
Celý proces trvá pár dní a není to žádná věda. Jen pozor - některé kombinace už můžou být zabrané, takže je fajn mít v záloze víc nápadů. A taky nezapomeňte, že značku na přání nedostanete na auto, které ještě nemáte přepsané, nebo třeba na veterána se speciální značkou.
Jasně, není to nejlevnější rozmar, ale když si spočítáte, jak dlouho vám ta značka vydrží a kolik radosti vám udělá, možná zjistíte, že to není tak šílená investice.
Ceny značek pro veterány
Každý nadšenec do veteránů to zná - ta radost, když konečně dostanete své vytoužené historické vozidlo. Ale co dál? Zelené značky pro veterány nejsou jen kus plechu, jsou to vlastně takové rodné listy našich čtyřkolových pokladů.
Pojďme si to rozebrat pěkně po česku. Za jednu značku dáte 800 korun, za dvě logicky dvakrát tolik - tedy 1600 Kč. To není málo, ale upřímně, při dnešních cenách veteránů je to ta nejmenší položka v rozpočtu. A navíc, ty zelené písmenka na bílém podkladu prostě vypadají parádně!
Než se ale dostanete k samotným značkám, čeká vás pár zastávek. Nejdřív musíte prokázat, že vaše auto je skutečně veterán - však víte, ta slavná třicítka na krku a testování původnosti. Pak přijde na řadu papírování - zápis do registru vás vyjde na tři stovky. No a když to všechno sečteme, včetně testování, které může stát i pár tisícovek, není to zrovna nejlevnější špás.
Víte, co je zajímavé? Tyhle značky jsou jako snubní prsten - patří k jednomu konkrétnímu autu a nedají se jen tak přehazovat. Když veterána prodáváte, značky putují s ním. Aspoň že při změně majitele nemusíte platit za nové.
Pro fajnšmekry existuje i možnost značky na přání. Taková paráda vás ale vyjde na pět tisíc za kus. Upřímně, většina veteránistů radši zůstane u klasických značek - mají svoje kouzlo a tradici.
Celý proces může zabrat pár týdnů nebo i měsíců. Je to jako když čekáte na dobré víno - chce to trpělivost. Ale když pak konečně vyjedete se svým nablýskaným veteránem ozdobeným zelenými značkami, ten pocit za to prostě stojí.
Když se mě lidé ptají, kolik stojí nová značka na auto, vždycky jim říkám - počítej s tím, že zaplatíš tolik, kolik stojí slušná večeře v restauraci
Radmila Procházková
Registrační poplatky spojené s výměnou
Kolik nás vlastně stojí výměna značek? No, není to úplně jednoduchá matematika. Za jednu značku dáte 200 korun, takže když máte auto, připravte si rovnou čtyři stovky - přece jen potřebujete značku vpředu i vzadu. U motorky to máte za polovic, tam stačí značka jedna.
Typ registrační značky | Cena (Kč) |
---|---|
Standardní registrační značka (pár) | 800 |
Značka na přání (pár) | 5000 |
Třetí značka na nosič kol | 600 |
Duplikát při ztrátě/poškození (1 ks) | 400 |
A to není všechno. Změna v registru? Padesátikoruna navíc. Když k tomu potřebujete nový techničák, připočtěte dalších 200 Kč. Stěhujete se do jiného okresu? Tak to se připravte na pořádný zásah do peněženky - přeregistrace vás vyjde na 800 korun.

Pro fajnšmekry tu máme specialitku. Chcete značku na přání? To už je jiná písnička - rovných 5 tisíc. A kdybyste náhodou chtěli další, každá vás vyjde na 700 korun. Jen pozor - když o takovou značku přijdete, stejnou už nedostanete. To je prostě smůla.
Ztratili jste značku? To je nepříjemnost. Nejdřív musíte na policii a pak znovu na úřad. Celkově vás tahle patálie může vyjít i přes tisícovku. Když se značka poškodí, můžete ji vyměnit - ale tu starou musíte přinést s sebou.
Každý úřad to může mít trošku jinak nastavené, takže není od věci si předem zavolat a zjistit přesné částky. Bez zaplacení vám nové značky nevydají, ale aspoň už dneska můžete prakticky všude platit kartou.
Když měníte značky kvůli poškození, hodí se mít fotky. A jestli vám je někdo naboural? Tak to budete potřebovat i papíry od pojišťovny. Sice za to nic navíc neplatíte, ale nějaký čas to zabere.
Správní poplatky při registraci vozidla
Při registraci vozidla nebo změně registračních značek je nutné počítat s několika správními poplatky, které se hradí na příslušném registru vozidel. Základní poplatek za vydání nové registrační značky činí 200 Kč za jeden kus. V případě, že potřebujete dvě značky pro osobní automobil, celková částka tedy bude 400 Kč. Pro motocykly se vydává pouze jedna značka, takže poplatek zůstává na 200 Kč.
V současné době existuje také možnost pořízení tzv. registračních značek na přání. Tyto značky jsou výrazně dražší, jelikož si můžete zvolit vlastní kombinaci písmen a čísel. Za registrační značku na přání zaplatíte 5000 Kč za jeden kus. Pro osobní automobil by tedy celková částka činila 10000 Kč za obě značky. Je důležité zmínit, že tyto značky musí splňovat určité podmínky a nelze použít jakoukoliv kombinaci znaků.
Při ztrátě nebo odcizení registrační značky je nutné tuto skutečnost nahlásit a požádat o vydání duplikátu. V tomto případě se hradí správní poplatek 600 Kč za jednu značku. Pokud došlo ke ztrátě obou značek, poplatek se zdvojnásobí na 1200 Kč. K tomu je potřeba připočítat poplatek za změnu v registru vozidel, který činí 100 Kč.
V případě poškození registrační značky, kdy je stále čitelná, ale nesplňuje předepsané podmínky, je možné požádat o výměnu. Správní poplatek za výměnu poškozené značky je stejný jako při ztrátě, tedy 600 Kč za kus. Je však nutné původní poškozenou značku odevzdat na registru vozidel.
Při převodu vozidla na nového majitele se také hradí správní poplatek za přeregistraci. Tento poplatek činí 800 Kč a zahrnuje změnu v registru vozidel. Pokud si nový majitel přeje ponechat původní registrační značky, není nutné hradit poplatek za vydání nových značek. V případě, že požaduje nové značky, připočítává se k základnímu poplatku za přeregistraci ještě 200 Kč za každou značku.
Pro ekologicky šetrná vozidla existuje možnost získání speciálních zelených registračních značek. Tyto značky jsou vydávány za stejný poplatek jako standardní značky, tedy 200 Kč za kus, ale vozidlo musí splňovat přísné emisní limity a další technické podmínky. Majitelé těchto vozidel mohou následně využívat různých výhod, jako je například bezplatné parkování v některých zónách placeného stání.
Je důležité poznamenat, že všechny uvedené poplatky se hradí přímo na místě při vyřizování registrace nebo změny značek. Platbu lze provést v hotovosti nebo platební kartou, některé registry vozidel již nepřijímají hotovostní platby. Správní poplatky jsou stanoveny zákonem a jsou jednotné pro celou Českou republiku. Jejich výše se může v průběhu času měnit na základě novel příslušných právních předpisů.
Ceny značek pro elektromobily
V České republice se v posledních letech výrazně rozšířila nabídka registračních značek pro elektromobily, které jsou specifické svým provedením a označením. Standardní cena za vydání nové registrační značky pro elektromobil činí 800 Kč, což je částka srovnatelná s běžnými registračními značkami. Tato speciální značka pro elektrická vozidla se vyznačuje charakteristickým písmenem E na začátku a má zelené podkladové zbarvení, které ji jednoznačně odlišuje od konvenčních značek.
Majitelé elektromobilů mohou také požádat o vlastní personalizovanou registrační značku s preferovanou kombinací písmen a čísel, přičemž tento nadstandardní požadavek je zpoplatněn částkou 5000 Kč. Tato možnost je mezi vlastníky elektromobilů stále populárnější, neboť umožňuje jedinečnou identifikaci vozidla a často slouží i jako forma sebeprezentace environmentálně uvědomělých řidičů.
V případě ztráty nebo poškození původní značky je nutné požádat o vydání duplikátu, jehož cena se pohybuje okolo 600 Kč. Při změně vlastníka elektromobilu není nutné měnit registrační značku, pokud zůstává vozidlo registrované ve stejném kraji. Pokud však dochází k přeregistraci do jiného kraje, je výměna značky povinná a vztahuje se na ni standardní poplatek.
Pro majitele elektromobilů existuje také možnost získání třetí registrační značky určené pro nosič jízdních kol, která stojí dodatečných 600 Kč. Tato doplňková značka musí být v souladu s hlavní značkou vozidla a rovněž obsahuje charakteristické zelené zbarvení pro elektromobily.

Správní poplatky spojené s registrací elektromobilu a vydáním značky se mohou v různých správních obvodech mírně lišit, základní sazby jsou však stanoveny celostátně. Některá města a obce v rámci podpory elektromobility nabízejí různé formy zvýhodnění či příspěvků na registrační poplatky, což může celkovou cenu za značku pro koncového uživatele snížit.
Je důležité zmínit, že cena značky pro elektromobily zahrnuje také evidenci v centrálním registru vozidel a vydání příslušných dokladů. Při objednávání nové značky je třeba počítat s časovou prodlevou pro její výrobu, která obvykle trvá 15 pracovních dnů. V případě expresního vyřízení je možné získat značku rychleji, ale za příplatek 200 Kč.
Systém značek pro elektromobily prošel v posledních letech několika úpravami a modernizacemi, které reflektují rostoucí počet elektrických vozidel na českých silnicích. Současné provedení značek využívá kvalitní reflexní materiály a je opatřeno několika bezpečnostními prvky, které zabraňují jejich padělání. Životnost těchto značek je při běžném užívání garantována na minimálně 7 let, což odpovídá jejich technickému provedení a použitým materiálům.
Platnost značek a nutnost výměny
Registrační značky vozidel v České republice mají v zásadě neomezenou platnost, pokud jsou v dobrém technickém stavu a zůstávají čitelné. Povinnost výměny značek nastává pouze v případě jejich poškození, ztráty, odcizení nebo při změně vlastníka vozidla v rámci jiného kraje. Současná cena za vydání nové registrační značky je stanovena na 450 Kč za jeden kus. V případě, že potřebujete obě značky (přední i zadní), celková částka činí 900 Kč. Tato částka je fixně daná vyhláškou a je jednotná pro celé území České republiky.
Při změně vlastníka vozidla v rámci stejného kraje není výměna registračních značek nutná, značky zůstávají na vozidle. Pokud však dochází k převodu vozidla do jiného kraje, je výměna značek povinná a nelze se jí vyhnout. V tomto případě musí nový majitel počítat s dodatečnými náklady na nové značky. Zajímavostí je, že při ztrátě nebo odcizení značky je možné požádat o vydání duplikátu se stejnou kombinací znaků, ovšem pouze v případě, že se jedná o standardní registrační značku, nikoli o značku na přání.
V případě poškození registrační značky je důležité jednat rychle, protože provozování vozidla s nečitelnou nebo poškozenou značkou je v rozporu se zákonem a může vést k pokutě. Správní poplatek za vydání nové značky při poškození té původní činí také 450 Kč za kus. Doba výroby a dodání nových značek se pohybuje obvykle v rozmezí 10-15 pracovních dnů, v některých případech může být i kratší.
Specifickou kategorií jsou registrační značky na přání, které jsou výrazně dražší. Za jednu značku na přání zaplatíte 5000 Kč, tedy 10000 Kč za kompletní sadu. Tyto značky mají stejnou platnost jako standardní, ale jejich výměna při ztrátě nebo poškození může být komplikovanější, protože je nutné znovu uhradit plnou cenu značky na přání.
Životnost kvalitně vyrobené registrační značky může být i několik desetiletí, pokud je správně udržována a není mechanicky poškozena. Důležité je pravidelné čištění a kontrola upevnění značky, aby nedošlo k jejímu uvolnění nebo ztrátě. V případě, že značka začíná ztrácet reflexní vlastnosti nebo se odlupuje její povrchová úprava, je vhodné požádat o výměnu, i když to zákon přímo nenařizuje. Prevence je v tomto případě lepší než následné řešení problémů při silniční kontrole nebo technické prohlídce vozidla.
Publikováno: 18. 06. 2025
Kategorie: doprava